Viltrox AF 56mm f/1.7 APS-C Sony E
Viltrox AF 56mm f/1.7 APS-C Sony E
A compact portrait-length prime lens designed for Sony APS-C mirrorless cameras, the Viltrox AF 56mm f/1.7 E lens provides a full-frame equivalent of 85mm, making it ideal for portraiture.
Its focal length paired with its bright f/1.7 maximum aperture provides excellent control over depth of field and allows reliable shooting in low-light conditions.
The lens design includes four extra-low dispersion elements and three high refractive index elements to reduce optical aberrations and improve overall image quality.
Additionally, the lens's lightweight design makes it an optimal choice for traveling.
Main features:
• autofocus (STM motor)
• internal focusing
• multi-layer coating
• optical elements with extra-low dispersion glass
• high refractive index optical elements
• possibility to upgrade firmware via built-in USB port (Type-C)
Specification:
Format: APS-C
Focal length: 56mm
Optical construction: 11 elements / 9 groups
Max. aperture: f/1.7
Min. aperture: f/16
Number of aperture blades: 9
Min. focusing distance: 55cm
Filter diameter: 52mm
Angle of view: 29.8°
Focusing: AF (STM motor)
Dimensions (max. diameter x length): 65 x 54.3 mm
Weight: 170g
Mount: Sony E-mount
The package contains:
1x lens
1x front cap
1x rear cap
1x lens hood
1x pouch
Specification: Viltrox AF 56mm f/1.7 APS-C Sony E
| Focal Length | 56mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Maximum Aperture | f/1.7 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Optical Design | 11 Elements / 9 Groups |
| Diaphragm Blades | 9 |
| Minimum Focus Distance | 55cm |
| Filter Size | 52mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 65 x 54.3 mm |
| Weight | 170g |
| Lens Mount | Sony E-mount |

























































