Viltrox AF 25mm f/1.7 APS-C Sony E
Viltrox AF 25mm f/1.7 APS-C Sony E
The small and lightweight Air series autofocus lens is designed for Sony APS-C cameras.
It offers a 25mm focal length at an f/1.7 aperture, perfect for on-the-go shooting.
Main features:
• autofocus (STM motor)
• internal focusing
• multi-layer coating
• aspherical lens
• optical element with extra-low dispersion glass
• high refractive index optical elements
• possibility to upgrade firmware via built-in USB port (Type-C)
Specification:
Format: APS-C
Focal length: 25mm
Optical construction: 12 elements / 10 groups
Max. aperture: f/1.7
Min. aperture: f/16
Number of aperture blades: 9
Min. focusing distance: 30cm
Filter diameter: 52mm
Angle of view: 60°
Focusing: AF (STM motor)
Dimensions (max. diameter x length): 64 x 56.4 mm
Weight: 170g
Mount: Sony E-mount
The package contains:
1x lens
1x front cap
1x rear cap
1x lens hood
1x pouch
Specification: Viltrox AF 25mm f/1.7 APS-C Sony E
| Focal Length | 25mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Maximum Aperture | f/1.7 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Optical Design | 12 Elements / 10 Groups |
| Diaphragm Blades | 9 |
| Minimum Focus Distance | 30cm |
| Filter Size | 52mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 64 x 56.4 mm |
| Weight | 170g |
| Lens Mount | Sony E-mount |


























































