7Artisans 55mm f/1.4 Mark II Fujifilm X
- Brand: 7Artisans
- Product Code: 90536
- Availability: In Stock
- GLS Courier - shipping tomorrow 26.5.2026
- Standard Post - shipping tomorrow 26.5.2026
- Other Couriers - shipping tomorrow 26.5.2026
-
149.00€ incl. VAT
7Artisans 55mm f/1.4 Mark II Fujifilm X
The 7Artisans 55mm f/1.4 Mark II lens is a fast and compact portrait-length prime well-suited for portrait photography.
It can be used in facial close-up, half-length portrait, and full-body portrait to obtain excellent background blur effect.
Specifications:
Frame type: APS-C
Focal length: 55mm
Optical construction: 6 elements / 5 groups
Aperture range: f/1.4 - f/16 (de-clicked)
Number of aperture blades: 9
Min. focusing distance: 42cm
Filter diameter: 52mm
Angle of view: 29.5° (APS-C)
Focusing: manual
Dimensions (max. diameter x length): 60 x 65 mm
Weight: 358g
Mount: Fujifilm X
Specification: 7Artisans 55mm f/1.4 Mark II Fujifilm X
| Focal Length | 55mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Optical Design | 6 Elements / 5 Groups |
| Diaphragm Blades | 9 |
| Minimum Focus Distance | 42cm |
| Filter Size | 52mm |
| Focus Type | Manual |
| Dimensions | 60 x 65 mm |
| Weight | 358g |
| Lens Mount | Fujifilm X |





















































