Viltrox AF 56mm f/1.4 STM APS-C for Sony E
- Brand: Viltrox
- Product Code: 55027
- Availability: In Stock
- GLS Courier - shipping tomorrow 30.4.2026
- Standard Post - shipping tomorrow 30.4.2026
- Other Couriers - shipping tomorrow 30.4.2026
-
309.00€ incl. VAT
Viltrox AF 56mm f/1.4 STM APS-C for Sony E
Compact and lightweight autofocus lens for Sony cameras with APS-C sensor size.
Main features:
AF - autofocus (STM motor)
IF - internal focusing
ED - optical element with extra-low dispersion glass
HR - optical element with high refractive glass
USB - possibility to upgrade firmware via built-in USB port
Specification:
Format: APS-C
Focal length: 56mm
Optical construction: 10 elements / 9 groups
Max. aperture: f/1.4
Min. aperture: f/16
Number of aperture blades: 9
Min. focusing distance: 60cm
Filter diameter: 52mm
Angle of view: 28°
Focusing: AF (STM motor)
Dimensions (max. diameter x length): 65 x 72 mm
Weight: 290g
Color: black
Mount: Sony E-mount
The package contains:
1x lens
1x front cap
1x back cap
1x lens hood
1x pouch
Specification: Viltrox AF 56mm f/1.4 STM APS-C for Sony E
| Focal Length | 56mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Optical Design | 10 Elements / 9 Groups |
| Diaphragm Blades | 9 |
| Minimum Focus Distance | 60cm |
| Filter Size | 52mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 65 x 72 mm |
| Weight | 290g |
| Lens Mount | Sony E-mount |





















































