Viltrox AF 40mm f/2.5 Nikon Z
- Brand: Viltrox
- Product Code: 55018
- Availability: In Stock
- GLS Courier - shipping tomorrow 4.5.2026
- Standard Post - shipping tomorrow 4.5.2026
- Other Couriers - shipping tomorrow 4.5.2026
-
176.00€ incl. VAT
Viltrox AF 40mm f/2.5 Nikon Z
A compact full-frame prime lens designed for Nikon Z-mount mirrorless cameras.
The lens pairs a unique focal length with a fairly bright aperture.
The incorporated STM stepping motor allows for quick and quiet autofocusing performance.
This lightweight lens is ideal for everyday photography and is viable for portraiture as well.
The optical design includes multiple high-quality lens elements to reduce optical aberrations and improve overall image quality.
Main features:
• autofocus (STM motor)
• internal focusing
• HD Nano Multi-layer Coating with water-resistant and anti-fouling coating
• optical element with extra-low dispersion glass
• high refractive index optical elements
• aspheric optical element
• possibility to upgrade firmware via built-in USB port (Type-C)
Specification:
Format: Full Frame / APS-C
Focal length: 40mm
Optical construction: 10 elements / 6 groups
Max. aperture: f/2.5
Min. aperture: f/16
Number of aperture blades: 7
Min. focusing distance: 34cm
Filter diameter: 52mm
Angle of view: 57.8°
Focusing: AF (STM motor)
Dimensions (max. diameter x length): 68 x 55.9 mm
Weight: 180g
Mount: Nikon Z
The package contains:
1x lens
1x front cap
1x rear cap
1x lens hood
1x pouch
Specification: Viltrox AF 40mm f/2.5 Nikon Z
| Focal Length | 40mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Maximum Aperture | f/2.5 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Optical Design | 10 Elements / 6 Groups |
| Diaphragm Blades | 7 |
| Minimum Focus Distance | 34cm |
| Filter Size | 52mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 68 x 55.9 mm |
| Weight | 180g |
| Lens Mount | Nikon Z |
























































