Samyang AF 12mm f/2 E (APS-C) for Sony E
Samyang AF 12mm f/2 E (APS-C) for Sony E
Compact and lightweight auto focus lens designed for Sony APS-C cameras.
Key Features:
AF - auto focus
AE - electronic auto exposure support
ASP - aspherical element
H-ASP - special aspherical element
ED - 3 low-dispersion elements
UMC - Ultra Multi-Coating
Weather Sealing - protects the lens from dust, light rain and snow
Technical Information:
Format: APS-C
Focal lenght: 12mm
Aperture range: f/2 ~ f/22
Number of diaphragm blades: 7
Optical construction: 12 elements in 10 groups
Min. focusing distance: 19cm
Filter size: 62mm
Angle of view: 99.1° (for APS-C)
Focusing: AF (Linear STM - Stepping Motor)
Dimensions (max. diameter x lenght): 70 x 59.2 mm
Weight: 224g
Mount: Sony E-mount
Related Products
Specification: Samyang AF 12mm f/2 E (APS-C) for Sony E
| Focal Length | 12mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Maximum Aperture | f/2 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Optical Design | 12 Elements / 10 Groups |
| Diaphragm Blades | 7 |
| Minimum Focus Distance | 19cm |
| Filter Size | 62mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 70 x 59.2 mm |
| Weight | 224g |
| Lens Mount | Sony E-mount |


















































