Samyang 50mm f/1.2 AS UMC CS Black for Fujifilm X
Samyang 50mm f/1.2 AS UMC CS Black for Fujifilm X
Standard angle manual focus lens for mirrorless cameras with APS-C sensor size.
Key Features:
AS - 2 aspherical elements
UMC - Ultra Multi-Coating
Technical Information:
Focal lenght: 50mm
Aperture range: f/1.2 ~ f/16
Number of diaphragm blades: 9
Optical construction: 9 elements in 7 groups
Min. focusing distance: 50cm
Filter size: 62mm
Angle of view: 31.7° (for APS-C)
Focusing: manual
Dimensions (max. diameter x lenght): 67.5 x 74.5 mm
Weight: 380g
Mount: Fujifilm X
Specification: Samyang 50mm f/1.2 AS UMC CS Black for Fujifilm X
| Focal Length | 50mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Maximum Aperture | f/1.2 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Optical Design | 9 Elements / 7 Groups |
| Diaphragm Blades | 9 |
| Minimum Focus Distance | 50cm |
| Filter Size | 62mm |
| Focus Type | Manual |
| Dimensions | 67.5 x 74.5 mm |
| Weight | 380g |
| Lens Mount | Fujifilm X |

















































