Samyang 35mm f/1.2 ED AS UMC CS for Fujifilm X
Samyang 35mm f/1.2 ED AS UMC CS for Fujifilm X
Manual focus lens for mirrorless cameras with APS-C sensor size.
Key Features:
AS - 2 aspherical elements
ED - 1 low-dispersion element
UMC - Ultra Multi-Coating
Technical Information:
Focal lenght: 35mm
Aperture range: f/1.2 ~ f/16
Number of diaphragm blades: 9
Optical construction: 9 elements in 7 groups
Min. focusing distance: 38cm
Filter size: 62mm
Angle of view: 44.6° (for APS-C)
Focusing: manual
Dimensions (max. diameter x lenght): 67.5 x 74.5 mm
Weight: 433g
Mount: Fujifilm X
Specification: Samyang 35mm f/1.2 ED AS UMC CS for Fujifilm X
| Focal Length | 35mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Maximum Aperture | f/1.2 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Optical Design | 9 Elements / 7 Groups |
| Diaphragm Blades | 9 |
| Minimum Focus Distance | 38cm |
| Filter Size | 62mm |
| Focus Type | Manual |
| Dimensions | 67.5 x 74.5 mm |
| Weight | 433g |
| Lens Mount | Fujifilm X |

















































