7Artisans 50mm f/0.95 Fujifilm X
- Brand: 7Artisans
- Product Code: 90544
- Availability: In Stock
- GLS Courier - shipping tomorrow 26.5.2026
- Standard Post - shipping tomorrow 26.5.2026
- Other Couriers - shipping tomorrow 26.5.2026
-
249.90€ incl. VAT
7Artisans 50mm f/0.95 Fujifilm X
Distinguished by its bright design, the 7artisans 50mm f/0.95 Lens is a portrait-length prime lens for APS-C format cameras. Its impressively fast maximum aperture offers a wealth of control over depth of field and also benefits working in dark and low-light conditions. Additionally, a clickless aperture design provides smooth and seamless aperture control. In addition to the large aperture, the lens uses a variety of specialized elements and ultra-low dispersion, high-quality glass in order to achieve sharp imagery with accurate colors. The lens's manual focus design permits working with subjects as close as 45cm away and features a 13-blade diaphragm that contributes to a smooth bokeh quality.
Specifications:
Frame type: APS-C
Focal length: 50mm
Optical construction: 7 elements / 5 groups
Aperture range: f/0.95 - f/16 (de-clicked)
Number of aperture blades: 13
Min. focusing distance: 45cm
Filter diameter: 62mm
Angle of view: 31.8° (APS-C)
Focusing: manual
Dimensions (max. diameter x length): 67.5 x 60.2 mm
Weight: 416g
Mount: Fujifilm X
Specification: 7Artisans 50mm f/0.95 Fujifilm X
| Focal Length | 50mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Maximum Aperture | f/0.95 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Optical Design | 7 Elements / 5 Groups |
| Diaphragm Blades | 13 |
| Minimum Focus Distance | 45cm |
| Filter Size | 62mm |
| Focus Type | Manual |
| Dimensions | 67.5 x 60.2 mm |
| Weight | 416g |
| Lens Mount | Fujifilm X |















































