Viltrox AF 85mm f/1.4 Pro FE Sony E
Viltrox AF 85mm f/1.4 Pro FE Sony E
The Viltrox lens from the PRO series stands out for its precise processing, all-metal body and first-class optics.
The lens is designed for Full-Frame format.
The lens has an 85mm focal length and benefits from an impressive f/1.4 maximum aperture, enabling portraits with striking bokeh.
Main features:
• autofocus (Dual HyperVCM motor)
• internal focusing
• aspherical optical element
• optical elements with extra-low dispersion glass
• high refractive index optical elements
• HD Nano multi-layer coating
• all-metal body
• waterproof and dustproof design
• aperture ring with separate Auto position
• Click On/Off switch
• AF/MF switch
• Fn button
• possibility to upgrade firmware via built-in USB port (Type-C)
Specification:
Format: Full Frame / APS-C
Focal length: 85mm
Optical construction: 15 elements / 11 groups
Max. aperture: f/1.4
Min. aperture: f/16
Number of aperture blades: 11
Min. focusing distance: 79cm
Filter diameter: 77mm
Angle of view: 28° (full frame)
Focusing: AF (Dual HyperVCM motor)
Dimensions (max. diameter x length): 84.5 x 108.5 mm
Weight: 800g
Mount: Sony E-mount
The package contains:
1x lens
1x front cap
1x rear cap
1x lens hood
1x pouch
Specification: Viltrox AF 85mm f/1.4 Pro FE Sony E
| Focal Length | 85mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Optical Design | 15 Elements / 11 Groups |
| Diaphragm Blades | 11 |
| Minimum Focus Distance | 79cm |
| Filter Size | 77mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 84.5 x 108.5 mm |
| Weight | 800g |
| Lens Mount | Sony E-mount |




























































