Viltrox AF PRO 75mm f/1.2 XF for Fujifilm X
- Brand: Viltrox
- Product Code: 55036
- Availability: In Stock
- GLS Courier - shipping on Monday 4.5.2026
- Standard Post - shipping on Monday 4.5.2026
- Other Couriers - shipping on Monday 4.5.2026
-
553.00€ incl. VAT
Viltrox AF PRO 75mm f/1.2 XF for Fujifilm X
The Viltrox lens from the PRO series stands out for its precise processing, all-metal body and first-class optics.
Main features:
• autofocus (STM motor) with AF/MF switch
• internal focusing
• Hoya special nitrate glass from Japan
• HD Nano Multi-layer Coating with water-resistant and anti-fouling coating
• optical elements with extra-low dispersion glass
• high refractive index optical elements
• all-metal body with natural texture
• waterproof and dustproof design
• aperture ring with separate Auto position
• possibility to upgrade firmware via built-in USB port (Type-C)
Specification:
Format: APS-C
Focal length: 75mm
Optical construction: 16 elements / 11 groups
Max. aperture: f/1.2
Min. aperture: f/16
Number of aperture blades: 11
Min. focusing distance: 88cm
Filter diameter: 77mm
Angle of view: 21.35°
Focusing: AF (STM motor)
Dimensions (max. diameter x length): 87 x 101 mm
Weight: 670g
Mount: Fujifilm X
The package contains:
1x lens
1x front cap
1x rear cap
1x lens hood
1x pouch
Specification: Viltrox AF PRO 75mm f/1.2 XF for Fujifilm X
| Focal Length | 75mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Maximum Aperture | f/1.2 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Optical Design | 16 Elements / 11 Groups |
| Diaphragm Blades | 11 |
| Minimum Focus Distance | 88cm |
| Filter Size | 77mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 87 x 101 mm |
| Weight | 670g |
| Lens Mount | Fujifilm X |

























































