Viltrox AF 35mm f/1.8 Nikon Z
Viltrox AF 35mm f/1.8 Nikon Z
Compact and lightweight autofocus lens.
Main features:
AF - autofocus (STM motor)
IF - internal focusing
ED - optical elements with extra-low dispersion glass
ASP - aspheric optical elements
HR - high refraction index optical elements
Nano MC - Nano multilayer coating
USB - possibility to upgrade firmware via built-in USB port
Specification:
Format: Full Frame / APS-C
Focal length: 35mm
Optical construction: 10 elements / 8 groups
Max. aperture: f/1.8
Min. aperture: f/16
Number of aperture blades: 9
Min. focusing distance: 40cm
Filter diameter: 55mm
Focusing: AF (STM motor)
Dimensions (max. diameter x length): 70 x 89.9 mm
Weight: 370g
Mount: Nikon Z
The package contains:
1x lens
1x front cap
1x back cap
1x lens hood
1x pouch
Specification: Viltrox AF 35mm f/1.8 Nikon Z
| Focal Length | 35mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Optical Design | 10 Elements / 8 Groups |
| Diaphragm Blades | 9 |
| Minimum Focus Distance | 40cm |
| Filter Size | 55mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 70 x 89.9 mm |
| Weight | 370g |
| Lens Mount | Nikon Z |















































