Viltrox AF 35mm f/1.2 LAB FE Sony E
Viltrox AF 35mm f/1.2 LAB FE Sony E
Viltrox professional lens with 35mm focal length is suitable for everyday photography. The excellent f/1.2 aperture provides first-class performance in low light and makes the lens ideal for portraits and night shots.
It is designed for Sony E-mount cameras.
Main features:
AF - autofocus (powerful VCM motor)
IF - internal focusing
LCD Screen - displays useful information
AF/MF - switching between auto and manual focus
Click ON/OFF - switching between stepped and stepless aperture mode
Multi-Functional Ring - supports quick adjustments of parameters such as aperture and focus
Fn1, Fn2 - custom buttons
ED - optical elements with extra-low dispersion glass
HR - high-refractive-index optical elements
ASP - aspheric optical elements
HD Nano MC - high-definition Nano multilayer coating with water-repellent function
Metal - full-metal body
Dust and Moisture Proof - increased resistance to dust and moisture
USB - possibility to upgrade firmware via built-in USB-C port
Specification:
Format: Full Frame / APS-C
Focal length: 35mm
Optical construction: 15 elements / 10 groups
Max. aperture: f/1.2
Min. aperture: f/16
Number of aperture blades: 11
Min. focusing distance: 34cm
Filter diameter: 77mm
Focusing: AF (VCM motor)
Dimensions (max. diameter x length): 89.2 x 121.8 mm
Weight: 910g
Mount: Sony E-mount
The package contains:
1x lens
1x front cap
1x back cap
1x lens hood
1x pouch
Specification: Viltrox AF 35mm f/1.2 LAB FE Sony E
| Focal Length | 35mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Maximum Aperture | f/1.2 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Optical Design | 15 Elements / 10 Groups |
| Diaphragm Blades | 11 |
| Minimum Focus Distance | 34cm |
| Filter Size | 77mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 89.2 x 121.8 mm |
| Weight | 910g |
| Lens Mount | Sony E-mount |




























































