Samyang 50mm f/1.4 AS UMC for Canon EF
Samyang 50mm f/1.4 AS UMC for Canon EF
Standard angle manual focus lens designed for Full-Frame and APS-C cameras.
Key Features:
AS, H-ASP - 1 aspherical lens and 1 hybrid aspherical lens
UMC - Ultra Multi-Coating
Technical Information:
Focal lenght: 50mm
Aperture range: f/1.4 ~ f/22
Number of diaphragm blades: 8
Optical construction: 9 elements in 6 groups
Min. focusing distance: 45cm
Filter size: 77mm
Angle of view: 46.2° (for Full-Frame), 29.0° (for APS-C)
Focusing: manual
Dimensions (max. diameter x lenght): 81.6 x 74.7 mm
Weight: 535g
Mount: Canon EF
Specification: Samyang 50mm f/1.4 AS UMC for Canon EF
| Focal Length | 50mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Optical Design | 9 Elements / 6 Groups |
| Diaphragm Blades | 8 |
| Minimum Focus Distance | 45cm |
| Filter Size | 77mm |
| Focus Type | Manual |
| Dimensions | 81.6 x 74.7 mm |
| Weight | 535g |
| Lens Mount | Canon EF |






















































