Samyang 35mm f/1.4 AS UMC for Canon EF
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC for Canon EF
Wide-angle manual focus lens designed for Full-Frame and APS-C cameras.
Key Features:
AS - 1 aspherical element
HR - 2 high refractive index elements
UMC - Ultra Multi-Coating
Technical Information:
Focal lenght: 35mm
Aperture range: f/1.4 ~ f/22
Number of diaphragm blades: 8
Optical construction: 12 elements in 10 groups
Min. focusing distance: 30cm
Filter size: 77mm
Angle of view: 63.1° (for Full-Frame), 40.8° (for APS-C)
Focusing: manual
Dimensions (max. diameter x lenght): 83 x 111.5 mm
Weight: 710g
Mount: Canon EF
Specification: Samyang 35mm f/1.4 AS UMC for Canon EF
| Focal Length | 35mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Optical Design | 12 Elements / 10 Groups |
| Diaphragm Blades | 8 |
| Minimum Focus Distance | 30cm |
| Filter Size | 77mm |
| Focus Type | Manual |
| Dimensions | 83 x 111.5 mm |
| Weight | 710g |
| Lens Mount | Canon EF |






















































