Samyang 24mm f/1.4 ED AS IF UMC for Sony E
Samyang 24mm f/1.4 ED AS IF UMC for Sony E
Wide-angle manual focus lens designed for Full-Frame and APS-C cameras.
Key Features:
AS - 2 aspherical elements
ED - 4 low-dispersion elements
IF - internal focusing
UMC - Ultra Multi-Coating
Focal lenght: 24mm
Aperture range: f/1.4 ~ f/22
Number of diaphragm blades: 8
Optical construction: 13 elements in 12 groups
Min. focusing distance: 25cm
Filter size: 77mm
Angle of view: 84.1° (for Full-Frame), 61.8° (for APS-C)
Focusing: manual
Dimensions (max. diameter x lenght): 83 x 123.5 mm
Weight: 590g
Mount: Sony E
Specification: Samyang 24mm f/1.4 ED AS IF UMC for Sony E
| Focal Length | 24mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Optical Design | 13 Elements / 12 Groups |
| Diaphragm Blades | 8 |
| Minimum Focus Distance | 25cm |
| Filter Size | 77mm |
| Focus Type | Manual |
| Dimensions | 83 x 123.5 mm |
| Weight | 590g |
| Lens Mount | Sony E-mount |






















































