Samyang 20mm f/1.8 ED AS UMC for Canon EF
Samyang 20mm f/1.8 ED AS UMC for Canon EF
Wide-angle manual focus lens designed for Full-Frame and APS-C cameras.
Key Features:
AS - 2 aspherical elements
ED - 3 low-dispersion elements
UMC - Ultra Multi-Coating
Technical Information:
Focal lenght: 20mm
Aperture range: f/1.8 ~ f/22
Number of diaphragm blades: 7
Optical construction: 13 elements in 12 groups
Min. focusing distance: 20cm
Filter size: 77mm
Angle of view: 94.8° (for Full-Frame), 66.9° (for APS-C)
Focusing: manual
Dimensions (max. diameter x lenght): 83 x 88.4 mm
Weight: 497g
Mount: Canon EF
Specification: Samyang 20mm f/1.8 ED AS UMC for Canon EF
| Focal Length | 20mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Optical Design | 13 Elements / 12 Groups |
| Diaphragm Blades | 7 |
| Minimum Focus Distance | 20cm |
| Filter Size | 77mm |
| Focus Type | Manual |
| Dimensions | 83 x 88.4 mm |
| Weight | 497g |
| Lens Mount | Canon EF |






















































