Samyang 16mm f/2.0 ED AS UMC CS for Fujifilm X
- Brand: Samyang
- Product Code: 20152
- Availability: In Stock
- GLS Courier - shipping on Monday 4.5.2026
- Standard Post - shipping on Monday 4.5.2026
- Other Couriers - shipping on Monday 4.5.2026
-
354.90€ incl. VAT
Samyang 16mm f/2.0 ED AS UMC CS for Fujifilm X
Ultra wide-angle manual focus lens designed for APS-C crop sensor cameras.
Key Features:
AS, H-ASP - 1 aspherical lens and 1 hybrid aspherical lens
ED - 1 low-dispersion element
UMC - Ultra Multi-Coating
Technical Information:
Focal lenght: 16mm
Aperture range: f/2.0 ~ f/22
Number of diaphragm blades: 8
Optical construction: 13 elements in 11 groups
Min. focusing distance: 20cm
Filter size: 77mm
Angle of view: 83.1° (for APS-C)
Focusing: manual
Dimensions (max. diameter x lenght): 83 x 115.7 mm
Weight: 615g
Mount: Fujifilm X
Specification: Samyang 16mm f/2.0 ED AS UMC CS for Fujifilm X
| Focal Length | 16mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Maximum Aperture | f/2.0 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Optical Design | 13 Elements / 11 Groups |
| Diaphragm Blades | 8 |
| Minimum Focus Distance | 20cm |
| Filter Size | 77mm |
| Focus Type | Manual |
| Dimensions | 83 x 115.7 mm |
| Weight | 615g |
| Lens Mount | Fujifilm X |






















































