Samyang 135mm f/2.0 ED UMC for Fujifilm X
Samyang 135mm f/2.0 ED UMC for Fujifilm X
Telephoto manual focus lens designed for cameras with the Fujifilm X mount.
Key Features:
ED - 1 low-dispersion element
UMC - Ultra Multi-Coating
Technical Information:
Focal lenght: 135mm
Aperture range: f/2.0 ~ f/22
Number of diaphragm blades: 9
Optical construction: 11 elements in 7 groups
Min. focusing distance: 80cm
Filter size: 77mm
Angle of view: 12.4° (for APS-C)
Focusing: manual
Dimensions (max. diameter x lenght): 82.0 x 148.4 mm
Weight: 880g
Mount: Fujifilm X
Specification: Samyang 135mm f/2.0 ED UMC for Fujifilm X
| Focal Length | 135mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Maximum Aperture | f/2.0 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Optical Design | 11 Elements / 7 Groups |
| Diaphragm Blades | 9 |
| Minimum Focus Distance | 80cm |
| Filter Size | 77mm |
| Focus Type | Manual |
| Dimensions | 82 x 148.4 mm |
| Weight | 880g |
| Lens Mount | Fujifilm X |






















































