Viltrox AF 9mm f/2.8 Air XF Fujifilm X
- Brand: Viltrox
- Product Code: 55072
- Availability: In Stock
- GLS Courier - shipping tomorrow 30.4.2026
- Standard Post - shipping tomorrow 30.4.2026
- Other Couriers - shipping tomorrow 30.4.2026
-
195.00€ incl. VAT
Viltrox AF 9mm f/2.8 Air XF Fujifilm X
The small and lightweight Air series autofocus lens is designed for Fujifilm X-mount cameras.
It offers a focal length of 9mm, which is ideal for capturing landscape and wide interior shooting while allowing more background in the frame.
Main features:
• autofocus (STM motor)
• internal focusing
• multi-layer coating
• aspherical elements
• optical elements with extra-low dispersion glass
• high refractive index optical elements
• possibility to upgrade firmware via built-in USB port (Type-C)
Specification:
Format: APS-C
Focal length: 9mm
Optical construction: 13 elements / 11 groups
Max. aperture: f/2.8
Min. aperture: f/16
Number of aperture blades: 7
Min. focusing distance: 13cm
Filter diameter: 58mm
Angle of view: 113.8°
Focusing: AF (STM motor)
Dimensions (max. diameter x length): 65 x 56.7 mm
Weight: 175g
Mount: Fujifilm X
The package contains:
1x lens
1x front cap
1x rear cap
1x lens hood
1x pouch
Specification: Viltrox AF 9mm f/2.8 Air XF Fujifilm X
| Focal Length | 9mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Optical Design | 13 Elements / 11 Groups |
| Diaphragm Blades | 7 |
| Minimum Focus Distance | 13cm |
| Filter Size | 58mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 65 x 56.7 mm |
| Weight | 175g |
| Lens Mount | Fujifilm X |

























































