Viltrox AF 85mm f/2.0 EVO Nikon Z
Viltrox AF 85mm f/2.0 EVO Nikon Z
The Viltrox AF 85mm f/2.0 EVO is a fast portrait-length prime lens designed for Nikon Z-mount cameras. Its focal length and wide f/2.0 aperture make it ideal for capturing flattering portraits with natural perspective and smooth subject separation..
Main features:
AF - autofocus (STM motor)
IF - internal focusing
AF/MF - switching between auto and manual focus
Click ON/OFF - switching between stepped and stepless aperture mode
Fn Button - function button
ED - optical elements with extra-low dispersion glass
HR - high-refractive-index optical element
Dust and Moisture Protection - increased resistance to dust and moisture
USB - possibility to upgrade firmware via built-in USB-C port
Specification:
Format: Full Frame / APS-C
Focal length: 85mm
Optical construction: 10 elements / 8 groups
Max. aperture: f/2.0
Min. aperture: f/16
Number of aperture blades: 9
Min. focusing distance: 74cm
Filter diameter: 58mm
Focusing: AF (STM motor)
Dimensions (max. diameter x length): 69 x 78 mm
Weight: 360g
Mount: Nikon Z
The package contains:
1x lens
1x front cap
1x back cap
1x lens hood
1x pouch
Specification: Viltrox AF 85mm f/2.0 EVO Nikon Z
| Focal Length | 85mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Maximum Aperture | f/2.0 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Optical Design | 10 Elements / 8 Groups |
| Diaphragm Blades | 9 |
| Minimum Focus Distance | 74cm |
| Filter Size | 58mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 69 x 78 mm |
| Weight | 360g |
| Lens Mount | Nikon Z |


























































