Viltrox AF 85mm f/1.8 II STM ED IF XF for Fujifilm X
- Brand: Viltrox
- Product Code: 55031
- Availability: In Stock
- GLS Courier - shipping tomorrow 30.4.2026
- Standard Post - shipping tomorrow 30.4.2026
- Other Couriers - shipping tomorrow 30.4.2026
-
356.00€ incl. VAT
Viltrox AF 85mm f/1.8 II STM ED IF XF for Fujifilm X
Compact and lightweight autofocus lens.
Main features:
AF - autofocus (STM motor)
IF - internal focusing
ED - optical element with extra-low dispersion glass
Nano MC - Nano multilayer coating
USB - possibility to upgrade firmware via built-in USB port
Specification:
Format: APS-C
Focal length: 85mm
Optical construction: 10 elements / 7 groups
Max. aperture: f/1.8
Min. aperture: f/16
Number of aperture blades: 9
Min. focusing distance: 80cm
Filter diameter: 72mm
Focusing: AF (STM motor)
Dimensions (max. diameter x length): 80 x 92 mm
Weight: 492g
Mount: Sony E-mount
The package contains:
1x lens
1x front cap
1x back cap
1x lens hood
1x pouch
Specification: Viltrox AF 85mm f/1.8 II STM ED IF XF for Fujifilm X
| Focal Length | 85mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Optical Design | 10 Elements / 7 Groups |
| Diaphragm Blades | 9 |
| Minimum Focus Distance | 80cm |
| Filter Size | 72mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 80 x 92 mm |
| Weight | 492g |
| Lens Mount | Fujifilm X |































































