Viltrox AF 56mm f/1.2 Pro XF Fujifilm X
Viltrox AF 56mm f/1.2 Pro XF Fujifilm X
The Viltrox lens from the PRO series stands out for its precise processing, all-metal body and first-class optics.
The lens is designed for Fujifilm X-mount cameras.
The lens has an 84mm full-frame equivalent focal length and benefits from an impressive f/1.2 maximum aperture, enabling portraits with striking bokeh.
Main features:
• autofocus (Dual HyperVCM motor)
• internal focusing
• aspherical optical element
• optical element with extra-low dispersion glass
• high refractive index optical elements
• HD Nano multi-layer coating
• all-metal body
• waterproof and dustproof design
• aperture ring with separate Auto position
• possibility to upgrade firmware via built-in USB port (Type-C)
Specification:
Format: APS-C
Focal length: 56mm
Optical construction: 13 elements / 8 groups
Max. aperture: f/1.2
Min. aperture: f/16
Number of aperture blades: 11
Min. focusing distance: 50cm
Filter diameter: 67mm
Angle of view: 28°
Focusing: AF (Dual HyperVCM motor)
Dimensions (max. diameter x length): 78.4 x 92 mm
Weight: 575g
Mount: Fujifilm X
The package contains:
1x lens
1x front cap
1x rear cap
1x lens hood
1x pouch
Specification: Viltrox AF 56mm f/1.2 Pro XF Fujifilm X
| Focal Length | 56mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Maximum Aperture | f/1.2 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Optical Design | 13 Elements / 8 Groups |
| Diaphragm Blades | 11 |
| Minimum Focus Distance | 50cm |
| Filter Size | 67mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 78.4 x 92 mm |
| Weight | 575g |
| Lens Mount | Fujifilm X |

















































