Viltrox AF 50mm f/2.0 Nikon Z
Viltrox AF 50mm f/2.0 Nikon Z
The compact full-frame lens from the Air series has autofocus and is designed for Nikon Z-mount cameras.
The 50mm standard angle of view renders natural, lifelike images, performing well in portraits, street photography, landscapes, everyday moments and vlogging.
This all-around lens is indispensable for both beginners and professional photographers.
Main features:
• autofocus (STM motor)
• internal focusing
• HD Nano Multi-layer Coating with water-resistant and anti-fouling coating
• optical elements with extra-low dispersion glass
• high refractive index optical elements
• aspheric optical element
• possibility to upgrade firmware via built-in USB port (Type-C)
Specification:
Format: Full Frame / APS-C
Focal length: 50mm
Optical construction: 13 elements / 9 groups
Max. aperture: f/2.0
Min. aperture: f/16
Number of aperture blades: 9
Min. focusing distance: 51cm
Filter diameter: 58mm
Angle of view: 47.4°
Focusing: AF (STM motor)
Dimensions (max. diameter x length): 68 x 58.6 mm
Weight: 220g
Mount: Nikon Z
The package contains:
1x lens
1x front cap
1x rear cap
1x lens hood
1x pouch
Specification: Viltrox AF 50mm f/2.0 Nikon Z
| Focal Length | 50mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Maximum Aperture | f/2.0 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Optical Design | 13 Elements / 9 Groups |
| Diaphragm Blades | 9 |
| Minimum Focus Distance | 51cm |
| Filter Size | 58mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 68 x 58.6 mm |
| Weight | 220g |
| Lens Mount | Nikon Z |



























































