Viltrox AF 28mm f/4.5 XF Fujifilm X
- Brand: Viltrox
- Product Code: 55054
- Availability: In Stock
- GLS Courier - shipping tomorrow 4.5.2026
- Standard Post - shipping tomorrow 4.5.2026
- Other Couriers - shipping tomorrow 4.5.2026
-
92.00€ incl. VAT
Viltrox AF 28mm f/4.5 XF Fujifilm X
Extremely small and lightweight pancake autofocus lens designed for Fujifilm X-mount cameras.
The lens has a fixed aperture of f/4.5.
The innovative design with a sliding lever on the front allows for quick opening and closing of the lens without the need for a classic protective cap.
Despite its low weight, the lens has a metal mount.
Main features:
• autofocus (VCM motor)
• internal focusing
• HD Nano Multi-layer Coating with water-resistant and anti-fouling coating
• optical elements with extra-low dispersion glass
• aspheric optical elements
• possibility to upgrade firmware via built-in USB port (Type-C)
Specification:
Format: APS-C
Focal length: 28mm
Optical construction: 6 elements / 6 groups
Max. aperture: f/4.5
Min. aperture: f/4.5
Min. focusing distance: 34cm
Filter diameter: n/a
Angle of view: 52.07°
Focusing: AF (VCM motor)
Dimensions (max. diameter x length): 60.3 x 15.25 mm
Weight: 60g
Mount: Fujifilm X
The package contains:
1x lens
1x rear cap
Specification: Viltrox AF 28mm f/4.5 XF Fujifilm X
| Focal Length | 28mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Maximum Aperture | f/4.5 |
| Minimum Aperture | f/4.5 |
| Optical Design | 6 Elements / 6 Groups |
| Minimum Focus Distance | 34cm |
| Filter Size | - |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 60.3 x 15.25 mm |
| Weight | 60g |
| Lens Mount | Fujifilm X |








