Viltrox AF 15mm f/1.7 Air APS-C Nikon Z
- Brand: Viltrox
- Product Code: 55005
- Availability: In Stock
- GLS Courier - shipping tomorrow 20.5.2026
- Standard Post - shipping tomorrow 20.5.2026
- Other Couriers - shipping tomorrow 20.5.2026
-
244.00€ incl. VAT
Viltrox AF 15mm f/1.7 Air APS-C Nikon Z
The small and lightweight Air series autofocus lens is designed for Nikon Z-mount APS-C cameras.
It offers a focal length of 15mm, which is ideal for capturing street scenes, landscapes, architecture and interiors.
Main features:
• autofocus (STM motor)
• internal focusing
• multi-layer coating
• aspherical elements
• optical elements with extra-low dispersion glass
• high refractive index optical elements
• possibility to upgrade firmware via built-in USB port (Type-C)
Specification:
Format: APS-C
Focal length: 15mm
Optical construction: 12 elements / 10 groups
Max. aperture: f/1.7
Min. aperture: f/16
Number of aperture blades: 9
Min. focusing distance: 23cm
Filter diameter: 58mm
Angle of view: 84.9°
Focusing: AF (STM motor)
Dimensions (max. diameter x length): 65 x 58.5 mm
Weight: 195g
Mount: Nikon Z
The package contains:
1x lens
1x front cap
1x rear cap
1x lens hood
1x pouch
Specification: Viltrox AF 15mm f/1.7 Air APS-C Nikon Z
| Focal Length | 15mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Maximum Aperture | f/1.7 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Optical Design | 12 Elements / 10 Groups |
| Diaphragm Blades | 9 |
| Minimum Focus Distance | 23cm |
| Filter Size | 58mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 65 x 58.5 mm |
| Weight | 195g |
| Lens Mount | Nikon Z |
























































