Viltrox AF 14mm f/4.0 Air FE Sony E
Viltrox AF 14mm f/4.0 Air FE Sony E
The compact ultra-wide full-frame lens from the Air series has autofocus and is designed for Sony E-mount cameras.
The 14mm focal length is well-suited for architecture, astrophotography, nature, and landscape applications.
Main features:
• autofocus (STM motor)
• internal focusing
• multi-layer coating
• optical elements with extra-low dispersion glass
• high refractive index optical elements
• aspherical optical elements
• possibility to upgrade firmware via built-in USB port (Type-C)
Specification:
Format: Full Frame / APS-C
Focal length: 14mm
Optical construction: 12 elements / 9 groups
Max. aperture: f/4.0
Min. aperture: f/16
Number of aperture blades: 7
Min. focusing distance: 13cm
Filter diameter: 58mm
Angle of view: 112.6°
Focusing: AF (STM motor)
Dimensions (max. diameter x length): 65 x 56.4 mm
Weight: 170g
Mount: Sony E-mount
The package contains:
1x lens
1x front cap
1x rear cap
1x lens hood
1x pouch
Specification: Viltrox AF 14mm f/4.0 Air FE Sony E
| Focal Length | 14mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Maximum Aperture | f/4.0 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Optical Design | 12 Elements / 9 Groups |
| Diaphragm Blades | 7 |
| Minimum Focus Distance | 13cm |
| Filter Size | 58mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 65 x 56.4 mm |
| Weight | 170g |
| Lens Mount | Sony E-mount |























































