Samyang XP 14mm f/2.4 Canon EF
Samyang XP 14mm f/2.4 Canon EF
Excellent ultra wide-angle manual focus lens for Full Frame or APS-C sensor size cameras. It belongs to the premium XP series, which is characterized by precise construction and first-class optical quality.
Key Features:
ASP, H-ASP - 2 aspherical and 1 hybrid aspherical elements
HR - 3 high refractive index elements
ED - 2 low-dispersion elements
UMC - Ultra Multi-Coating
AE - Auto Exposure support, the aperture can be controlled from camera body
Technical Information:
Sensor size: Full Frame / APS-C
Focal lenght: 14mm
Aperture range: f/2.4 ~ f/22
Number of diaphragm blades: 9
Optical construction: 18 elements in 14 groups
Min. focusing distance: 28cm
Filter size: none
Angle of view: 114.1° (for Full Frame) / 89.2° (for APS-C)
Focusing: manual
Dimensions (max. diameter x lenght): 95 x 109.4 mm
Weight: 791g
Mount: Canon EF
Specification: Samyang XP 14mm f/2.4 Canon EF
| Focal Length | 14mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Maximum Aperture | f/2.4 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Optical Design | 18 Elements / 14 Groups |
| Diaphragm Blades | 9 |
| Minimum Focus Distance | 28cm |
| Filter Size | - |
| Focus Type | Manual |
| Dimensions | 95 x 109.4 mm |
| Weight | 791g |
| Lens Mount | Canon EF |

