Samyang AF 75mm f/1.8 FE for Sony E
- Brand: Samyang
- Product Code: 20080
- Availability: In Stock
- GLS Courier - shipping on Monday 4.5.2026
- Standard Post - shipping on Monday 4.5.2026
- Other Couriers - shipping on Monday 4.5.2026
-
343.90€ incl. VAT
Samyang AF 75mm f/1.8 FE for Sony E
Auto focus lens designed for Full-Frame and APS-C cameras.
Key Features:
AF - auto focus
AE - electronic auto exposure support
HR - 2 high refractive index elements
ED - 3 low-dispersion elements
UMC - Ultra Multi-Coating
Custom Switch - for setting more various shooting modes
Technical Information:
Focal lenght: 75mm
Aperture range: f/1.8 ~ f/22
Number of diaphragm blades: 9
Optical construction: 10 elements in 9 groups
Min. focusing distance: 69cm
Filter size: 58mm
Angle of view: 32.9° (for Full-Frame), 21.9° (for APS-C)
Focusing: AF (Linear STM - Stepping Motor)
Dimensions (max. diameter x lenght): 65.0 x 69.0 mm
Weight: 230g
Mount: Sony E-mount
Related Products
Specification: Samyang AF 75mm f/1.8 FE for Sony E
| Focal Length | 75mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Optical Design | 10 Elements / 9 Groups |
| Diaphragm Blades | 9 |
| Minimum Focus Distance | 69cm |
| Filter Size | 58mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 65.0 x 69.0 mm |
| Weight | 230g |
| Lens Mount | Sony E-mount |






















































