Samyang AF 50mm f/1.4 FE for Sony E
- Brand: Samyang
- Product Code: 20197
- Availability: In Stock
- GLS Courier - shipping on Monday 4.5.2026
- Standard Post - shipping on Monday 4.5.2026
- Other Couriers - shipping on Monday 4.5.2026
- 499.00€
-
449.00€ incl. VAT
Samyang AF 50mm f/1.4 FE for Sony E
Auto focus lens designed for Full-Frame and APS-C cameras.
Key Features:
AF - auto focus
AE - electronic auto exposure support
ASP - 3 aspherical elements
UMC - Ultra Multi-Coating
Technical Information:
Focal lenght: 50mm
Aperture range: f/1.4 ~ f/16
Number of diaphragm blades: 9
Optical construction: 9 elements in 8 groups
Min. focusing distance: 45cm
Filter size: 67mm
Angle of view: 47° (for Full-Frame), 31.4° (for APS-C)
Focusing: AF
Dimensions (max. diameter x lenght): 73.5 x 97.7 mm
Weight: 585g
Mount: Sony E-mount
Related Products
Specification: Samyang AF 50mm f/1.4 FE for Sony E
| Focal Length | 50mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Optical Design | 9 Elements / 8 Groups |
| Diaphragm Blades | 9 |
| Minimum Focus Distance | 45cm |
| Filter Size | 67mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 73.5 x 97.7 mm |
| Weight | 585g |
| Lens Mount | Sony E-mount |













































