Samyang AF 45mm f/1.8 FE for Sony E
- Brand: Samyang
- Product Code: 20192
- Availability: In Stock
- GLS Courier - shipping on Monday 4.5.2026
- Standard Post - shipping on Monday 4.5.2026
- Other Couriers - shipping on Monday 4.5.2026
-
316.00€ incl. VAT
Samyang AF 45mm f/1.8 FE for Sony E
Ultra compact auto focus lens designed for Full-Frame and APS-C cameras.
Key Features:
AF - auto focus
AE - electronic auto exposure support
ASP - 2 aspherical elements
ED - 1 low-dispersion element
UMC - Ultra Multi-Coating
Technical Information:
Focal lenght: 45mm
Aperture range: f/1.8 ~ f/22
Number of diaphragm blades: 9
Optical construction: 7 elements in 6 groups
Min. focusing distance: 45cm
Filter size: 49mm
Angle of view: 52.31° (for Full-Frame), 35.31° (for APS-C)
Focusing: AF (Linear STM motor)
Dimensions (max. diameter x lenght): 61.8 x 56.1 mm
Weight: 162g
Mount: Sony E-mount
Related Products
Specification: Samyang AF 45mm f/1.8 FE for Sony E
| Focal Length | 45mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Optical Design | 7 Elements / 6 Groups |
| Diaphragm Blades | 9 |
| Minimum Focus Distance | 45cm |
| Filter Size | 49mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 61.8 x 56.1 mm |
| Weight | 162g |
| Lens Mount | Sony E-mount |































