Samyang AF 35mm f/2.8 FE for Sony E
Samyang AF 35mm f/2.8 FE for Sony E
Ultra compact and light-weight auto focus lens designed for Full-Frame and APS-C cameras.
Key Features:
AF - auto focus
AE - electronic auto exposure support
ASP - 2 aspherical elements
HR - 1 high refractive index element
UMC - Ultra Multi-Coating
Technical Information:
Focal lenght: 35mm
Aperture range: f/2.8 ~ f/22
Number of diaphragm blades: 7
Optical construction: 7 elements in 6 groups
Min. focusing distance: 35cm
Filter size: 49mm / 40.5mm (with hood)
Angle of view: 63.1° (for Full-Frame), 42.9° (for APS-C)
Focusing: AF
Dimensions (max. diameter x lenght): 61.8 x 33.0 mm
Weight: 85.6g
Mount: Sony E-mount
Related Products
Specification: Samyang AF 35mm f/2.8 FE for Sony E
| Focal Length | 35mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Optical Design | 7 Elements / 6 Groups |
| Diaphragm Blades | 7 |
| Minimum Focus Distance | 35cm |
| Filter Size | 49mm / 40.5mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 61.8 x 33.0 mm |
| Weight | 85.6g |
| Lens Mount | Sony E-mount |


