Samyang AF 24mm f/2.8 FE for Sony E
Samyang AF 24mm f/2.8 FE for Sony E
Ultra compact and light-weight auto focus lens designed for Full-Frame and APS-C cameras.
Key Features:
AF - auto focus
AE - electronic auto exposure support
ASP - 3 aspherical elements
HR - 2 high refractive index elements
UMC - Ultra Multi-Coating
Technical Information:
Focal lenght: 24mm
Aperture range: f/2.8 ~ f/22
Number of diaphragm blades: 7
Optical construction: 7 elements in 7 groups
Min. focusing distance: 24cm
Filter size: 49mm
Angle of view: 82.1° (for Full-Frame), 60.0° (for APS-C)
Focusing: AF
Dimensions (max. diameter x lenght): 61.8 x 37.0 mm
Weight: 93g
Mount: Sony E-mount
Related Products
Specification: Samyang AF 24mm f/2.8 FE for Sony E
| Focal Length | 24mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Optical Design | 7 Elements / 7 Groups |
| Diaphragm Blades | 7 |
| Minimum Focus Distance | 24cm |
| Filter Size | 49mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 61.8 x 37.0 mm |
| Weight | 93g |
| Lens Mount | Sony E-mount |































