Samyang AF 18mm f/2.8 FE for Sony E
- Brand: Samyang
- Product Code: 20157
- Availability: In Stock
- GLS Courier - shipping on Monday 4.5.2026
- Standard Post - shipping on Monday 4.5.2026
- Other Couriers - shipping on Monday 4.5.2026
-
352.00€ incl. VAT
Samyang AF 18mm f/2.8 FE for Sony E
Ultra compact auto focus lens designed for Full-Frame and APS-C cameras.
Key Features:
AF - auto focus
AE - electronic auto exposure support
ASP - 3 aspherical elements
HR - 2 high refractive index elements
ED - 3 low-dispersion elements
UMC - Ultra Multi-Coating
Technical Information:
Focal lenght: 18mm
Aperture range: f/2.8 ~ f/22
Number of diaphragm blades: 7
Optical construction: 9 elements in 8 groups
Min. focusing distance: 25cm
Filter size: 58mm
Angle of view: 100.1° (for Full-Frame), 76.2° (for APS-C)
Focusing: AF (Linear STM motor)
Dimensions (max. diameter x lenght): 63.5 x 60.5 mm
Weight: 145g
Mount: Sony E-mount
Related Products
Specification: Samyang AF 18mm f/2.8 FE for Sony E
| Focal Length | 18mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Optical Design | 9 Elements / 8 Groups |
| Diaphragm Blades | 7 |
| Minimum Focus Distance | 25cm |
| Filter Size | 58mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 63.5 x 60.5 mm |
| Weight | 145g |
| Lens Mount | Sony E-mount |






















































