Samyang 14mm f/2.8 ED AS IF UMC for Canon EF
Samyang 14mm f/2.8 ED AS IF UMC for Canon EF
Ultra wide-angle manual focus lens designed for Full-Frame and APS-C cameras.
Key Features:
AS, H-ASP - 1 aspherical lens and 1 hybrid aspherical lens, 3 high refractive index elements
ED - 2 low-dispersion elements
IF - internal focusing
UMC - Ultra Multi-Coating
Technical Information:
Focal lenght: 14mm
Aperture range: f/2.8 ~ f/22
Number of diaphragm blades: 6
Optical construction: 14 elements in 10 groups
Min. focusing distance: 28cm
Filter size: none
Angle of view: 115.7° (for Full-Frame), 89.9° (for APS-C)
Focusing: manual
Dimensions (max. diameter x lenght): 87 x 96.1 mm
Weight: 550g
Mount: Canon EF
Specification: Samyang 14mm f/2.8 ED AS IF UMC for Canon EF
| Focal Length | 14mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Optical Design | 14 Elements / 10 Groups |
| Diaphragm Blades | 6 |
| Minimum Focus Distance | 28cm |
| Filter Size | - |
| Focus Type | Manual |
| Dimensions | 87 x 96.1 mm |
| Weight | 550g |
| Lens Mount | Canon EF |

