Samyang 12mm f/2.0 NCS CS Black for Fujifilm X
Samyang 12mm f/2.0 NCS CS Black for Fujifilm X
Extra-wide-angle manual focus lens designed for APS-C crop sensor mirrorless cameras.
Key Features:
AS, H-ASP - 1 aspherical lens and 1 hybrid aspherical lens
ED - 3 extra low-dispersion lenses
NCS - Nano Coating System
Technical Information:
Focal lenght: 12mm
Aperture range: f/2.0 ~ f/22
Number of diaphragm blades: 6
Optical construction: 12 elements in 10 groups
Min. focusing distance: 20cm
Filter size: 67mm
Angle of view: 98.9° (for APS-C)
Focusing: manual
Dimensions (max. diameter x lenght): 72.5 x 59.4 mm
Weight: 260g
Mount: Fujifilm X
Specification: Samyang 12mm f/2.0 NCS CS Black for Fujifilm X
| Focal Length | 12mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Maximum Aperture | f/2.0 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Optical Design | 12 Elements / 10 Groups |
| Diaphragm Blades | 6 |
| Minimum Focus Distance | 20cm |
| Filter Size | 67mm |
| Focus Type | Manual |
| Dimensions | 72.5 x 59.4 mm |
| Weight | 260g |
| Lens Mount | Fujifilm X |












































