Samyang 10mm f/2.8 ED AS NCS CS for Sony E
Samyang 10mm f/2.8 ED AS NCS CS for Sony E
Extra-wide-angle manual focus lens designed for APS-C crop sensor cameras.
Key Features:
AS - 2 aspherical lenses
ED - 1 low-dispersion glass
NCS - Nano Coating System
Technical Information:
Focal lenght: 10mm
Aperture range: f/2.8 ~ f/22
Optical construction: 14 elements in 9 groups
Min. focusing distance: 24cm
Filter size: none
Angle of view: 109.5° (for APS-C)
Focusing: manual
Dimensions (max. diameter x lenght): 87 x 132.1 mm
Weight: 620g
Mount: Sony E-mount
Specification: Samyang 10mm f/2.8 ED AS NCS CS for Sony E
| Focal Length | 10mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Optical Design | 14 Elements / 9 Groups |
| Diaphragm Blades | 6 |
| Minimum Focus Distance | 24cm |
| Filter Size | - |
| Focus Type | Manual |
| Dimensions | 87 x 132.1 mm |
| Weight | 620g |
| Lens Mount | Sony E-mount |

