Meike AF 85mm f/1.8 Canon EF
Meike AF 85mm f/1.8 Canon EF
Standard 85mm full frame lens for portrait, subject, archiecture and landscape photography.
The integrated micro USB port enables online firmware updates.
An AF/MF switch on the lens barrel allows to select the desired focusing method.
A lens hood is also included in the package.
Specification:
Format: Full Frame / APS-C
Focal length: 85mm
Optical construction: 9 elements / 6 groups
Max. aperture: f/1.8
Min. aperture: f/22
Number of aperture blades: 9
Min. focusing distance: 85cm
Filter diameter: 67mm
Angle of view: 28.5° (Full Frame)
Focusing: AF
Dimensions (max. diameter x length): 79 x 75 mm
Weight: 420g
Mount: Canon EF
Specification: Meike AF 85mm f/1.8 Canon EF
| Focal Length | 85mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Optical Design | 9 Elements / 6 Groups |
| Diaphragm Blades | 9 |
| Minimum Focus Distance | 85cm |
| Filter Size | 67mm |
| Focus Type | Autofocus |
| Dimensions | 79 x 75 mm |
| Weight | 420g |
| Lens Mount | Canon EF |












































