7Artisans 25mm f/1.8 Black Fujifilm X
- Brand: 7Artisans
- Product Code: 90514
- Availability: In Stock
- GLS Courier - shipping tomorrow 26.5.2026
- Standard Post - shipping tomorrow 26.5.2026
- Other Couriers - shipping tomorrow 26.5.2026
-
99.00€ incl. VAT
7Artisans 25mm f/1.8 Black Fujifilm X
The 7Artisans 25mm/F1.8 has 7 elements in 5 groups optical design. This lens has fast and bright maximum aperture of f/1.8 for low-light photography. It is a lightweight and compact multi-purpose lens. Mounted on the APS-C sensor size cameras, it equals to a 37.5mm focal length, which is widely used in photography of landscape, portrait, macro, food and cinema. The lens has a premium fit and finish.
Specifications:
Frame type: APS-C
Focal length: 25mm
Optical construction: 7 elements / 5 groups
Aperture range: f/1.8 - f/16 (de-clicked)
Number of aperture blades: 12
Min. focusing distance: 18cm
Filter diameter: 46mm
Angle of view: 68° (APS-C)
Focusing: manual
Dimensions (max. diameter x length): 51 x 32 mm
Weight: 143g
Mount: Fujifilm X
Specification: 7Artisans 25mm f/1.8 Black Fujifilm X
| Focal Length | 25mm |
|---|---|
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Optical Design | 7 Elements / 5 Groups |
| Diaphragm Blades | 12 |
| Minimum Focus Distance | 18cm |
| Filter Size | 46mm |
| Focus Type | Manual |
| Dimensions | 51 x 32 mm |
| Weight | 143g |
| Lens Mount | Fujifilm X |














